Brak grafik

Szerokie pasmo możliwości

Bądź w zasięgu internetu...

Rozwój telemedycyny w nowej perspektywie finansowej 2014-2020

22 maja br w sali sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego odbyła się Konferencja pt: „Rozwój telemedycyny w oparciu o e-usługi i nowoczesne szpitalne sieci  szerokopasmowe w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”. Spotkanie rozpoczęła pani Dorota Ryl, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, przybliżając zgromadzonym stan zaawansowania prac w projektach Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna” oraz „Regionalny System Informacji Medycznej”, oba realizowane w synergii przez Województwo. Światłowodowa sieć wybudowana w ramach ŁRST jest znakomitą bazą dla funkcjonalności w ramach e-zdrowia.

Kilkugodzinne spotkanie dało uczestnikom możliwość wspólnego przeanalizowania potrzeb pacjentów szpitali i przychodni przyszpitalnych oraz administracji placówek oraz przypomnienia wytycznych dotyczących realizacji działań na kolejne lata (w tym Strategii Województwa, czy wytycznych Ministerstwa Zdrowia), jak również zapoznania się z odpowiedzią na wskazane potrzeby ze strony przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

Wystąpienie Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Doroty Ryl podczas konferencji dotyczącej rozwoju telemedycyny
Jeszcze przed rokiem 2020 każda placówka medyczna będzie musiała mieć wdrożony system IT umożliwiający bezpieczną cyfryzację danych pacjentów. Będą także zobligowane do zgłaszania tzw. zdarzeń medycznych do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Powszechnie mają być wdrożone usługi: e-rejestracji, e-skierowań, e-zleceń, zaś każdy pacjent ma mieć możliwość dostępu do swojej karty pacjenta.
Pośród przykładów zastosowania telemedycyny pojawiła się nie tylko funkcjonalność  e-rejestracji, która wydaje się być najbardziej palącą potrzebą pacjentów, ale także możliwość przebadania pacjenta, nawet w jego domu, za pomocą mobilnego urządzenia do badania EKG czy USG i przesłanie obrazu bezpiecznym łączem do szpitala, gdzie lekarz specjalista może dokonać analizy wyników i podjęcia decyzji o dalszym leczeniu.

Wystąpienie prelegenta podczas konferencji dotyczącej rozwoju telemedycyny

Konferencja kompleksowo naświetliła uczestnikom zarówno potrzeby, jak i odpowiedzi na nie. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nim ponad 50 osób, w tym przedstawiciele placówek medycznych z województwa, jak i przedstawiciele przedsiębiorstw oferujących usługi i rozwiązania telemedyczne.  Pośród prelegentów znaleźli się przedstawiciele: Kolegium Ekspertów KIGEiT, Sygnity S.A., CompuGroup Medical Polska, Asseco Poland S.A., Comarch S.A., Technitel Polska S.A. oraz Infatel Sp z o.o.

Prezentacja możliwości związanych z telemedycyną
Dla zainteresowanych załączamy agendę konferencji wraz z prezentacjami, jakie były omawiane przez prelegentów.

Agenda konferencji

Prezentacje prelegentów w kolejności wystąpień:

Potrzeby socjalne i telekomunikacyjne pacjentów szpitali i przychodni
przyszpitalnych – Kolegium Ekspertów KIGEiT

Rekomendacje dla województwa łódzkiego w zakresie projektów eZdrowia na lata
2014-2020" – Sygnity S.A.

Generalne funkcjonalności sieci (Mobilność, bezpieczeństwo, oszczędność pasma radiowego, VoIP, TvoIP) – członek Kolegium Ekspertów KIGEiT 

Co jeszcze musisz wiedzieć w związku z uruchomieniem elektronicznej dokumentacji
medycznej – CompuGroup Medical Polska

E-usługi dla zdrowia – Asseco Poland S.A.

Comarch EDM – innowacyjne spojrzenie na elektroniczną dokumentację medyczną – Comarch  S.A.

Zaawansowane potrzeby diagnostyczne, terapeutyczne i monitoringu medycznego – Technitel Polska S.A.

 

Galeria zdjęć z wydarzenia