Brak grafik

Szerokie pasmo możliwości

Bądź w zasięgu internetu...

Oba etapy ŁRST oddane do użytku

Jesienią tego roku Konsorcjum Orange Polska i Integrated Solutions zakończyło drugi, ostatni etap budowy Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej. Łączna wartość projektu złożonego z dwóch części (ŁRST1 i ŁRST2) to ponad 75 mln zł, w tym ok. 52 mln zł w ramach dofinansowania ze środków unijnych. 


Pierwszy etap projektu został oddany w 2014 roku. Obejmował budowę sieci teleinformatycznej na potrzeby własne województwa, łączącej węzły zlokalizowane w ośmiu powiatowych placówkach medycznych. Nowo wybudowana sieć będzie również wykorzystywana dla potrzeb telemedycyny, e-zdrowia oraz będzie stanowiła podstawę dla sieci WiFi na terenie szpitali. Hospitalizowani będą mogli sprawdzić maila, porozmawiać z bliskimi przez skype, czy śledzić ulubiony fanpage także podczas pobytu w szpitalu.


Podczas drugiego etapu rozbudowano sieć szerokopasmową w południowej części województwa łódzkiego, wyznaczając 5 węzłów szkieletowych i 8 węzłów dystrybucyjnych, m.in. w Wieruszowie, Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku i Opocznie. Do oddanej jesienią 2015 roku sieci mogą podłączać się lokalni dostawcy internetu, świadczący usługi dla mieszkańców.


Ładnie brzmi ,ale co to daje mieszkańcom Województwa?
Poza tym, że dzięki tej inwestycji w zasięgu Internetu szerokopasmowego są mieszkańcy, którym do tej pory groziło wykluczenie cyfrowe, należy wspomnieć także o korzyściach wynikających z synergii projektów.
Na bazie szerokopasmowej sieci placówki medyczne podległe Województwu można spiąć w sieć umożliwiającą bezpieczny transfer danych medycznych, w tym zdjęć. Umożliwia to także konsultację poprzez wideokonferencję specjalistów z oddalonych od siebie placówek, jeśli wymaga tego sytuacja pacjenta.

Dzięki tej inwestycji – dyrektorzy placówek medycznych mogą śmiało myśleć  o rozbudowie swojej infrastruktury w stronę telemedycyny, a karty pacjenta, już nie muszą być kartkami papieru wiszącymi na łóżku, ale mogą być aplikacją w tablecie, który na bieżąco monitoruje stan pacjenta i umożliwia szybką reakcję opieki medycznej. 

Pięknie i wizjonersko? A to nie koniec.
Pacjent i osoba go odwiedzająca, może także skorzystać z sieci WiFi, co może przyspieszyć proces hospitalizacji. Województwo zapewni dostęp do bezpłatnej sieci WiFi, jednak z pewnymi ograniczeniami:
- dostęp do sieci będzie trwał 45 min, ale po 15 min znów będzie się można zalogować;
- szybkość przesyłu nie przekroczy 512 kbit/s
Oznacza to, że nie będzie można obejrzeć pełnometrażowego filmu na Youtube, ale krótki filmik, który ktoś wstawi na facebookową tablicę – tak. Województwo nie może stanowić konkurencji dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych zatem nie może świadczyć usług wysokiej jakości bezpłatnie. To by ingerowało w zasady rynku, jednakże posiada zgodę na udostępnianie bezpłatnie dostępu do Intetnetu na warunkach określonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

- Fundusze unijne umożliwiły podjecie interwencji publicznej w województwie łódzkim na terenach, które określono, w danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jak białe i szare plamy. Mieszkańcom zamieszkującym te obszary groziło wykluczenie cyfrowe, co w dobie powszechnej informatyzacji, wiązałoby się z zagrożeniem dysproporcją społeczno-ekonomiczną w ramach Łódzkiego. Dziś możemy śmiało przyznać, że ŁRST może znacząco poprawić komfort życia mieszkańców województwa. – mówi Jolanta Zięba-Gzik, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.


Dzięki wojewódzkiej sieci WiFi pacjent placówki medycznej i osoba go odwiedzająca, może także skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu, co może przyspieszyć proces hospitalizacji.  Dzięki cyfrowemu kontaktowi, może zmniejszyć się stres pacjenta związany z bieżącymi sprawami, którymi zajmował się, kiedy został skierowany na leczenie. To także narzędzie do kontaktu z bliskimi czy rozrywki – podkreśla Krzysztof Pijanowski, Dyrektor Departamentu Cyfryzacji w Urzędzie Marszałkowskim

Warto także podkreślić, że ŁRST jest jedynym z niewielu projektów teleinformatycznych w Polsce, który na koniec realizacji projektu jest zrealizowany w 100%.